
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1J470S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.29735
2.9735
50
0.22477
11.2385
100
0.1957
19.57
500
0.144989
72.4945
1000
0.123244
123.244
2500
0.115995
289.9875
5000
0.108746
543.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 80 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 104 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |