
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1J471
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.083
1.083
10
0.82555
8.2555
50
0.68552
34.276
100
0.59033
59.033
500
0.457064
228.532
1000
0.393576
393.576
2500
0.368182
920.455
5000
0.349144
1745.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 454 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 590.2 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |