
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1J4R7S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.23845
2.3845
50
0.15903
7.9515
100
0.13528
13.528
500
0.095456
47.728
1000
0.083534
83.534
2500
0.079553
198.8825
5000
0.073587
367.935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 23 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 37.95 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |