
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1V221
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.4066
4.066
50
0.30723
15.3615
100
0.267615
26.7615
500
0.198208
99.104
1000
0.168482
168.482
2500
0.158574
396.435
5000
0.148666
743.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 197 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 256.1 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |