
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1V330S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.2375
2.375
50
0.15827
7.9135
100
0.134615
13.4615
500
0.095
47.5
1000
0.083125
83.125
2500
0.079164
197.91
5000
0.073226
366.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 46 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 59.8 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |