
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2C220
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7695
0.7695
10
0.5662
5.662
50
0.45258
22.629
100
0.38798
38.798
500
0.307154
153.577
1000
0.258666
258.666
2500
0.242497
606.2425
5000
0.226328
1131.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 258.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 470 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |