
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2C221
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.976
1.976
10
1.6017
16.017
50
1.39821
69.9105
100
1.22341
122.341
500
0.932083
466.0415
1000
0.815575
815.575
2500
0.786448
1966.12
5000
0.757321
3786.605
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 704 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.28 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |