
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2C680
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.84835
8.4835
50
0.73549
36.7745
100
0.6365
63.65
500
0.480909
240.4545
1000
0.424336
424.336
2500
0.396046
990.115
5000
0.3819
1909.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 412.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 750 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |