
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2D101S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.50195
15.0195
50
1.311
65.55
100
1.147125
114.7125
500
0.874019
437.0095
1000
0.764778
764.778
2500
0.737466
1843.665
5000
0.710144
3550.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 583 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.06 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |