
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2E101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.976
1.976
10
1.60075
16.0075
50
1.39669
69.8345
100
1.22208
122.208
500
0.931076
465.538
1000
0.814701
814.701
2500
0.785602
1964.005
5000
0.756504
3782.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 660 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |