
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2E220
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.007
1.007
10
0.7942
7.942
50
0.68856
34.428
100
0.59584
59.584
500
0.450148
225.074
1000
0.397195
397.195
2500
0.370718
926.795
5000
0.357476
1787.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 308 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 560 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |