
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2E470
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.121
1.121
10
0.88445
8.8445
50
0.76665
38.3325
100
0.66348
66.348
500
0.501315
250.6575
1000
0.44233
442.33
2500
0.412842
1032.105
5000
0.398098
1990.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 390.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 710 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |