
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2E680S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7575
1.7575
10
1.42405
14.2405
50
1.2426
62.13
100
1.087275
108.7275
500
0.8284
414.2
1000
0.72486
724.86
2500
0.698972
1747.43
5000
0.673084
3365.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 544.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 990 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |