
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2G100
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.62605
6.2605
50
0.50065
25.0325
100
0.429115
42.9115
500
0.33972
169.86
1000
0.286083
286.083
2500
0.268204
670.51
5000
0.250325
1251.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 125 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 250 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |