
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2G220
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3015
1.3015
10
1.026
10.26
50
0.88939
44.4695
100
0.769595
76.9595
500
0.581495
290.7475
1000
0.513076
513.076
2500
0.478876
1197.19
5000
0.461766
2308.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 205 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 410 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |