
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2G470
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
1.7575
17.575
50
1.53349
76.6745
100
1.341875
134.1875
500
1.022352
511.176
1000
0.894558
894.558
2500
0.86261
2156.525
5000
0.830661
4153.305
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 365 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 730 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |