
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2V100
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.798
0.798
10
0.6099
6.099
50
0.50673
25.3365
100
0.43624
43.624
500
0.337763
168.8815
1000
0.290852
290.852
2500
0.27209
680.225
5000
0.25801
1290.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 135 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 270 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |