
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2V220
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1115
1.1115
10
0.874
8.74
50
0.75753
37.8765
100
0.6555
65.55
500
0.495254
247.627
1000
0.43699
436.99
2500
0.407864
1019.66
5000
0.39329
1966.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 175 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 350 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |