
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB2V330S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.653
1.653
10
1.3053
13.053
50
1.13126
56.563
100
0.97907
97.907
500
0.739727
369.8635
1000
0.652698
652.698
2500
0.609188
1522.97
5000
0.587432
2937.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EB-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EB |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 240 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 480 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |