
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-ED2C101S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.672
1.672
10
1.3167
13.167
50
1.14152
57.076
100
0.98781
98.781
500
0.746339
373.1695
1000
0.65854
658.54
2500
0.61464
1536.6
5000
0.592686
2963.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ED-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-ED |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 576 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.28 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |