
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-ED2E101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
10
1.71285
17.1285
50
1.4953
74.765
100
1.30834
130.834
500
0.996816
498.408
1000
0.872214
872.214
2500
0.841073
2102.6825
5000
0.809913
4049.565
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ED-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-ED |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 675 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.5 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |