
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-ED2E330
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.8075
8.075
50
0.69958
34.979
100
0.605435
60.5435
500
0.457406
228.703
1000
0.403598
403.598
2500
0.376694
941.735
5000
0.363242
1816.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ED-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-ED |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 284 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 710 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |