
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-ED2E470
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3205
1.3205
10
1.045
10.45
50
0.90592
45.296
100
0.784035
78.4035
500
0.592382
296.191
1000
0.52268
522.68
2500
0.487844
1219.61
5000
0.470412
2352.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ED-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-ED |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 368 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 920 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |