
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-ED2G220
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.463
1.463
10
1.15425
11.5425
50
1.00016
50.008
100
0.86545
86.545
500
0.653885
326.9425
1000
0.576964
576.964
2500
0.538498
1346.245
5000
0.51927
2596.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ED-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-ED |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 200 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 500 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |