
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-ED2G470
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.50955
15.0955
50
1.31765
65.8825
100
1.15292
115.292
500
0.878427
439.2135
1000
0.768616
768.616
2500
0.741171
1852.9275
5000
0.713716
3568.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ED |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-ED |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 336 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 840 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |