
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-ED2V820S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6125
2.6125
10
2.11565
21.1565
50
1.84604
92.302
100
1.615285
161.5285
500
1.230706
615.353
1000
1.076863
1076.863
2500
1.038398
2595.995
5000
0.999942
4999.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ED-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-ED |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 440 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.1 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |