
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-ED2W330
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.489
2.489
10
2.0121
20.121
50
1.75579
87.7895
100
1.53634
153.634
500
1.170514
585.257
1000
1.024204
1024.204
2500
0.98763
2469.075
5000
0.951045
4755.225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ED-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-ED |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 340 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 850 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |