
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EE2C151S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9285
1.9285
10
1.55895
15.5895
50
1.3604
68.02
100
1.190255
119.0255
500
0.906889
453.4445
1000
0.793516
793.516
2500
0.765178
1912.945
5000
0.736839
3684.195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EE-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EE |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 728 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.82 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |