
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EE2E101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
1.7594
17.594
50
1.53577
76.7885
100
1.343775
134.3775
500
1.023815
511.9075
1000
0.89584
895.84
2500
0.863844
2159.61
5000
0.831848
4159.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EE-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EE |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 840 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.1 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |