
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EE2E330
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.007
1.007
10
0.79135
7.9135
50
0.68609
34.3045
100
0.59375
59.375
500
0.448609
224.3045
1000
0.395827
395.827
2500
0.369436
923.59
5000
0.35624
1781.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EE-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EE |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 348.3 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 995 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |