
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EE2E470
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3585
1.3585
10
1.0697
10.697
50
0.9272
46.36
100
0.80237
80.237
500
0.606195
303.0975
1000
0.534878
534.878
2500
0.499225
1248.0625
5000
0.481394
2406.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EE-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EE |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 451.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.29 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |