
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EE2G101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8
3.8
10
3.41715
34.1715
50
2.96172
148.086
100
2.58191
258.191
500
2.126309
1063.1545
1000
1.974432
1974.432
2500
1.936461
4841.1525
5000
1.89849
9492.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EE-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EE |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 824 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.06 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |