
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EE2G220
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.20745
12.0745
50
1.04614
52.307
100
0.905255
90.5255
500
0.683962
341.981
1000
0.603497
603.497
2500
0.563264
1408.16
5000
0.543144
2715.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EE-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-EE |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 266 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 760 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |