
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EE2G330S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7385
1.7385
10
1.4079
14.079
50
1.22854
61.427
100
1.07502
107.502
500
0.819052
409.526
1000
0.71667
716.67
2500
0.691078
1727.695
5000
0.665484
3327.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EE-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EE |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 357 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.02 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |