
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EE2G470
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.50765
15.0765
50
1.31575
65.7875
100
1.15121
115.121
500
0.877116
438.558
1000
0.767476
767.476
2500
0.740069
1850.1725
5000
0.712662
3563.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EE-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EE |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 413 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.18 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |