
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EE2G680
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8595
2.8595
10
2.31325
23.1325
50
2.01856
100.928
100
1.76624
176.624
500
1.345675
672.8375
1000
1.177478
1177.478
2500
1.135421
2838.5525
5000
1.093364
5466.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EE-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EE |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 514.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.47 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |