
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EE2W330S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0425
2.0425
10
1.64825
16.4825
50
1.43868
71.934
100
1.258845
125.8845
500
0.959082
479.541
1000
0.839202
839.202
2500
0.809229
2023.0725
5000
0.779256
3896.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EE-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-EE |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 350 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |