
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J103
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3845
2.3845
10
1.9285
19.285
50
1.68264
84.132
100
1.47231
147.231
500
1.12176
560.88
1000
0.98154
981.54
2500
0.946485
2366.2125
5000
0.91143
4557.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 16 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.678 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.15 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |