
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J103S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2325
2.2325
10
1.80405
18.0405
50
1.57453
78.7265
100
1.37769
137.769
500
1.049674
524.837
1000
0.91847
918.47
2500
0.885666
2214.165
5000
0.852862
4264.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 20 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.329 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.74 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |