
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J152S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.836
8.36
50
0.72447
36.2235
100
0.626905
62.6905
500
0.473651
236.8255
1000
0.417934
417.934
2500
0.39007
975.175
5000
0.376143
1880.715
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 65 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 964 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.205 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |