
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J221
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.25365
2.5365
50
0.17784
8.892
100
0.15238
15.238
500
0.114285
57.1425
1000
0.09651
96.51
2500
0.091428
228.57
5000
0.086355
431.775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 350 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.441" (11.20mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 188.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 290 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |