
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J222
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.63935
6.3935
50
0.53143
26.5715
100
0.45752
45.752
500
0.354236
177.118
1000
0.305036
305.036
2500
0.285352
713.38
5000
0.270588
1352.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 45 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.152 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.44 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |