
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J332
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.95
0.95
10
0.71915
7.1915
50
0.59717
29.8585
100
0.514235
51.4235
500
0.398145
199.0725
1000
0.342846
342.846
2500
0.32073
801.825
5000
0.304133
1520.665
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 38 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.407 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.655 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |