
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J392
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.159
1.159
10
0.9139
9.139
50
0.7923
39.615
100
0.685615
68.5615
500
0.518016
259.008
1000
0.457074
457.074
2500
0.426607
1066.5175
5000
0.411369
2056.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 30 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3900 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.653 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.945 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |