
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J472
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0925
1.0925
10
0.8607
8.607
50
0.74556
37.278
100
0.64524
64.524
500
0.487483
243.7415
1000
0.430132
430.132
2500
0.401451
1003.6275
5000
0.387116
1935.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 25 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.964 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.31 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |