
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J472S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.13145
11.3145
50
0.98078
49.039
100
0.84873
84.873
500
0.641231
320.6155
1000
0.565792
565.792
2500
0.528067
1320.1675
5000
0.50921
2546.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 29 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.874 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.205 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |