
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J682
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7195
1.7195
10
1.3547
13.547
50
1.17382
58.691
100
1.015835
101.5835
500
0.767543
383.7715
1000
0.677246
677.246
2500
0.632102
1580.255
5000
0.60952
3047.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 22 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.172 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.555 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |