
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC0J822
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9855
1.9855
10
1.6036
16.036
50
1.39992
69.996
100
1.224835
122.4835
500
0.933223
466.6115
1000
0.816572
816.572
2500
0.787417
1968.5425
5000
0.758252
3791.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 18 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 8200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.559 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.01 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |