
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A102
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.47025
4.7025
50
0.3762
18.81
100
0.322525
32.2525
500
0.255322
127.661
1000
0.215014
215.014
2500
0.201571
503.9275
5000
0.188138
940.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 68 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 787.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.05 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |