
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A103
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6125
2.6125
10
2.1128
21.128
50
1.84414
92.207
100
1.613575
161.3575
500
1.229395
614.6975
1000
1.075723
1075.723
2500
1.037305
2593.2625
5000
0.998887
4994.435
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 15 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.128 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.68 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |